Na první pohled nenápadný jednopodlažní dům ukrývá několik překvapení

0
248

Když si architekti navrhují dům pro sebe, jdou do toho naplno, se všemi zkušenostmi a nápady, které jsou důležité pro jejich osobní život. Nakonec, nikdy nemohou znát domácích, jejich potřeby a přání lépe, jako v tomto případě. Nečekejte však nic složité, právě naopak.

Architekti Pavla Vymetálková a její manžel Martin Vymetálek mají za sebou nejeden zajímavý projekt. Jedním z posledních je jejich vlastní rodinný dům. Na první pohled absolutně nenápadná a možná až nudná čtvercová stavba v sobě ukrývá několik překvapení. Mimořádně kompaktní dispozice bez jakýchkoliv zbytečných chodeb či zákoutí je jen jedním z nich. Interiéru dominují přiznané materiály a jednoduché hmoty.

Čtvercový dům z ulice
Na první pohled absolutně nenápadná a možná až nudná čtvercová stavba v sobě ukrývá několik prekvapení.Zdroj: Ondřej Durczak, Martin Vymetálek

Z obývacího pokoje do zahrady

Samotná stavba se čtvercovým půdorysem je umístěna na severní stranu pozemku – blíže k ulici, na místo, kde stál původní cihlový dům po praprababičce. Toto řešení ponechává největší plochu zahrady na soukromé využití, neboť je od cesty oddělena domem. Přechodný prostor mezi interiérem a zahradou tvoří dřevěná pobytová terasa, která vede po celé šířce domu. Navazuje na vnitřní denní obytnou zónu.

Přečtěte si také
Bílý dům od bratislavských architektů plný světla a zeleně
Propojení mezi interiérem a terasou je díky velkorozměrových prosklení intenzivně, čímž architekti zároveň získali dostatek přirozeného světla uvnitř a krásný výhled.

Bílý čtvercový dům s terasou
Terasa. Zdroj: Ondřej Durczak, Martin Vymetálek

Rodičovské rameno se saunou a menší terasou

Terasa a zahrada však nejsou jediným vnějším prostředím, kterému se obyvatelé domu těší. V rámci čtvercového půdorysu je šikovně zapracovány atrium – chráněny před očima kolemjdoucích z každé strany. Zároveň funguje jako vstup do domu. Jeho specialitou kromě stromu, který vytváří příjemný polostín a výhledy z vnitra, je velký kruhový otvor v zastřešení. Patří k němu i kryté parkování.

Atrium se stromem
Specialitou atria kromě stromu, který vytváří příjemný polostín a výhledy z vnitra, je velký kruhový otvor v zastřešení. Patří k němu i kryté parkování. Zdroj: Ondřej Durczak, Martin Vymetálek

Další pobytovou terasu, kterou lze podle potřeby otevřít či uzavřít, najdete mezi saunou a hlavní ložnicí. V této části zaujme také bílý zeď oddělující terasu od pozemku s cihlami poukládaných do vzoru, který vytváří průzory.

Přečtěte si také
Rekonstrukce v Lidové čtvrti: Architektonické ego ustoupilo hodnotám domu
Betonové stropy, překližka, přiznané cihly

Na opačné straně domu skrz atrium jsou dětské pokoje a kůlna. Uprostřed dispozice směrem k zahradě je kuchyň s obývákem a jídelním koutem, na kterou navazuje již zmíněná velká terasa a zahrada. Betonové stropy chrání před přehřátím a kontrastují s použitým dřevem. Podlaha je z vyhlazení betonu.

V hlavní obytné místnosti zůstaly přiznané cihly, avšak jsou natřené na bílo, co osvěžuje prostor. Doplňuje je nábytek a obklad z překližky.